چگونه برای موفقیت در ارتباطات از زبان بدن استفاده کنیم

نود درصد از اظهار نظر دیگران درباره شما در ۴ دقیقه اول یک ارتباط شکل می گیرد؛ و چیزی حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد از تأثیرات شما روی دیگران از طریق ارتباطات غیر کلامی است. ده راهکار پیش رو، در این چگونه، شما را در ایده آل ترین موقعیت جهت تأثیرگذاری مثبت روی دیگران قرار خواهد داد.


۱کف دستان خود را رو به بالا نگهدارید.

به طور غیر مستقیم کف دستان تان را در معرض دید شخص مقابل قرار دهید. استفاده از این تکنیک باعث ایجاد حسی مثبت در او شده و نشان دهنده پذیرش درونی و صمیمیت بیشتر است.

۲در موقعیت های مناسب انگشتان خود را در هم فرو برید.

قفل کردن انگشتان در هم و قرار دادن دستان به زیر چانه به هنگام گوش دادن به سخنان طرف مقابل، نشان دهنده اهمیتی است که برای شخص مقابل قائل بوده و در عین حال به این واسطه اعتبار خود را بالا می برید.

۳بازوهای خود را باز کنید.

به هنگام نشستن روی صندلی، دستان خود را روی صندلی قرار دهید، که این خود نشان دهنده قدرت و اعتماد به نفس شماست. افراد بیش از حد خجالتی و متواضع جهت ایجاد سپر دفاعی در برابر دیگران دستان خود را به بدنشان نزدیک می کنند و بدین نحو احساسی از عدم اعتماد به نفس شخصی را در ذهن مخاطبان تداعی می کنند.
برای توجیه طرح، ایده و یا فروش یک محصول به وضعیت حرکات بدن خود دقت و هرگز در حالت دست به سینه و بازوهای گره کرده اقدام به ارائه مطالب خود نکنید.

۴فاصله خود را حفظ کنید.

به طور کلی حریم شخصی افراد با توجه به شخصیت و خصوصیات اخلاقی آن ها تعیین شده و داخل شدن بیش از حد در این حریم باعث آزردگی فرد مقابل خواهد شد. بنابراین حفظ و رعایت این حریم یکی از نکات بسیار مهم در ارتباطات است.
اگر شما بیش از حد به فردی نزدیک شوید شخص مقابل در پاسخ ممکن است به سمت عقب حرکت کرده و یا اینکه به وسیله حرکاتی، مثل ضربه زدن انگشتان به هم یا تکان دادن خودکار ناراحتی خود را نشان دهد.
این فاصله با توجه به میزان علاقه افراد و به مرور زان کاهش می یابد؛ اما به یاد داشته باشید که حفظ این فاصله با افرادی که تازه با آن ها آشنا می شوید لازم و ضروری است. رعایت فاصله به سن و سال طرف مقابل هم بستگی دارد. برای مثال شما می توانید با افراد هم سن و سال خود نزدیک تر بنشینید و فاصله کمتری داشته باشید ولی حفظ فاصله با افرادی که اختلاف سنی زیادی با شما دارند –چه جوان تر و چه پیرتر- اهمیت ویژه ای داشته و چنانچه آن را رعایت نکنید از میزان اعتبار شما نزد آن ها کاسته می شود.

۵زبان بدن دیگران را آینه وار تکرار کنید.

تکرار حرکات بدن طرف مقابل باعث ایجاد سازگاری شده و پیام مثبتی را به شخص مقابل ارسال می کند. در برخورد اولیه با یک فرد، نحوه نشستن، حرکات صورت، زاویه بدن و آهنگ صدای شخص مقابل را عینا تکرار کنید. بدین صورت، به تدریج احساسی در درون آن ها شکل گرفته که باعث جذب علاقه آن ها و داشتن احساسی راحت در رابطه با شما خواهد شد.
در مواجهه با زوج ها (زن و شوهر) به دنبال فرد تصمیم گیر بین آن دو باشید. فرد تصمیم گیر در برخوردها، حرکات و واکنش های اولیه را انجام داده و دیگری آن ها را تکرار می کند.
پس برای قانع کردن و دریافت پاسخ مثبت از یک زوج به دنبال شخص تصمیم گیر باشید. برای مثال اگر زنی حرکت اول را داشته باشد و همسر وی تقلید کننده حرکت وی باشد راضی کردن مرد در این رابطه تأثیری در فروش طرح و ایده شما نخواهد داشت.

۶میزان سرعت صحبت خود را با فرد مقابل تنظیم کنید.

میزان سرعت افراد در صحبت کردن نشان دهنده میزان سرعت تحلیل و پردازش اطلاعات در مغز آن هاست. بنابراین جهت نفوذ به عمق ذهن افراد به میزانی برابر یا کمی کندتر از شخص مقابل صحبت، و نوع صدا و آهنگ وی را تکرار کنید. مطالعات نشان می دهد که دیگران نسبت به افرادی که تندتر از آن ها صحبت می کنند احساس مورد تحمیل واقع شدن دارند.

۷بازوهای طرف مقابل را باز نگه دارید.

قرار گرفتن در وضعیت دست به سینه (چه در حالت نشسته و چه ایستاده) تلاشی است برای فاصله گرفتن از چیزی که فرد تمایلی به انجام و یا گوش دادن به آن ندارد. در عینحال چنانچه اطلاعاتی به افراد در این وضعیت داده شود میزان یادآوری آن ها را تا ۴۰ درصد کاهش می دهد. از این رو به جهت متمرکز کردن ذهن افراد به صحبت های خود می بایست به نوعی آن ها را از این وضعیت خارج کنید.
برای مثال می توانید به آن ها خودکار، کتاب، کاتالوگ و یا نمونه ای داده تا آن ها را از حالت دست به سینه خارج کرده و در ادامه به سمت جلو متمایل شده و صحبت خود را دنبال کنید.

۸بازو طرف مقابل را لمس کنید.

تماس فیزیکی خود را به صورت آینه وار تکرار کنید. اگر چنانچه افراد روابط صمیمانه ای با شما نداشتند، وارد شدن به فضای صمیمی تر تنها از میزان اعتبار و تأثیرگذاری شما خواهد کاست.
در عین حال تجربه نشان داده است چنانچه در برقراری ارتباط لمسی، استادانه برخورد کنید تأثیرات شگفت انگیزی روی افراد ایجاد خواهید کرد. براساس آزمایشات گوناگون روی افراد در موقعیت های مختلف، محققان به این نتیجه رسیده اند که چنانچه کمتر از ۳ ثانیه بازوی شخص مقابل را لمس کنید تا ۶۸ درصد میزان آمادگی او جهت همکاری با شما افزایش خواهد یافت. براساس آزمایشی که در مدت ۶ ماه بر روی گارسون های یک رستوران معروف در آمریکا انجام گرفت نشان داد که میزان انعام گارسون هایی که بازوی مشتریان رستوران را جهت احترام با دست می گرفتند تا ۳۲ درصد افزایش داشت. به بیان دیگر میزان موفقیت و دستیابی شما به هدفتان در صورت برقراری ارتباط لمسی مناسب تا سه برابر افزایش خواهد یافت.

۹نام آن ها را تکرار کنید.

در جلسه دوم خود با یک فرد جدید، بازوی او را هنگام دست دادن لمس کرده و نامش را جهت اطمینان از صحیح شنیدن آن تکرار کنید. این عمل نه تنها احساس مهم بودن به شخص مقابل خواهد داد، بلکه باعث خواهد شد تا نام او را راحت تر به یاد بسپارید.

۱۰از دست زدن به صورت خود پرهیز کنید.

براساس تحقیقات دانشمندان به هنگام دروغ گفتن و یا مخفی کردن موضوعی به دلیل افزایش فشار خون میزان تماس با بینی یا دیگر اعضای صورت افزایش می یابد.
حتی چنانچه بینی شما دچار خارش شد از تماس دستان با بینی خود در مواجهه با اشخاصی که برای اولین بار با آن ها برخورد می کنید، خودداری کنید؛ چرا که به صورت ناخودآگاه احساسی از عدم اطمینان را در آن ها به وجود می آورید. از این رو دستان خود را از صورت تان دور کنید.

نکات و هشدارها:

قبل از اینکه به یک جلسه شغلی و یا کاری بروید در جایی خلوت کلیه تکنیک ها را تمرین کنید. با تمرین و تکرار مداوم ذهنی بدن شما هم به نحو مطلوب آن ها را نمایش خواهد داد.
برای تأثیرگذاری واقعی باید به گونه ای قابل باور تمرین نموده و از تظاهری جلوه دادن تکنیک ها پرهیز کنید. تجربه سالیان متمادی در کلاس های ارتباطی نشان می دهند که با تمرین و تکرار مستمر این مهارت ها به صورت ناخودآگاه در رفتار شما انعکاس یافته و برای همیشه در خدمت شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *