اشتباهات رایج در افزایش فروش

اول قیمت کم را گفتن:

شاید فکر کنید اگر به ترتیب از قیمت پایین به بالا قیمت دهید می‌توانید افزایش فروش بیشتری داشته باشید اما این‌طور نیست. با ارائه قیمت پایین پذیرش محصولات گران‌تر برای مخاطب بسیار سخت‌تر می‌شود زیرا انتظار او باقیمت اول شکل می‌گیرد.

تصور کنید فروشنده‌ای که فروش عینک را انجام می‌دهد از قیمت پایین به بالا قیمت را ارائه دهد، اولین قیمتی که به مشتری می‌دهد ۵۰هزار تومان باشد و به ترتیب قیمت‌های بالاتری را ارائه دهد و درنهایت قیمت ۲میلیون . در این صورت مخاطب که اولین قیمتی که دریافت کرده بود ۵۰ هزار تومان بود است خیلی سخت تصمیم به خرید عینک ۲ میلیونی می‌کند در این صورت عینک‌های ۲  میلیونی آن فروشگاه فروش کمتری خواهد داشت. اما اگر اولین قیمت را ۲ میلیون دهد و به ترتیب به قیمت ۵۰ هزارتومانی برسد احتمال خرید عینک ۲ میلیونی بیشتر می‌شود و درنهایت افزایش فروش خواهد داشت.

زود قضاوت کردن:

در بین فروشنده‌ها خیلی مرسوم است که از هنگام ورود مشتری به فروشگاه تشخیص می‌دهند که آیا واقعاً محصولی را خریداری می‌کند یا نه!! در این صورت اگر تشخیص آن‌ها این بود که واقعاً قصد خرید دارد او را کامل راهنمایی می‌کنند اما اگر به تشخیص آن‌ها مشتری قصد خرید صد در صد را نداشته انرژی کمتری برای معرفی محصولات خود می‌گذارند که این کار باعث می‌شود افزایش فروش مناسبی نداشته باشند.

واقعیت این است که فروشنده خوب باید احساس خوب داشتن محصولات را در مشتریان ایجاد کند تا آن‌ها تصمیم به خرید بگیرند، بنابراین مهم نیست که یک مشتری قصد خرید صد در صد را دارد یا خیر.

هنر فروشنده است انگیزه را در مشتری ایجاد کند تا درنهایت افزایش فروش ایجاد شود.

اصرار به خرید:

یکی بزرگ‌ترین اشتباهاتی که باعث می‌شود مشتریان اعتمادشان به فروشندگان کم شود این است که اصرار به خرید زیادی می‌کنند تا افزایش فروش ایجاد شود، در این صورت دو اتفاق به وجود میاید.

  • مخاطب از این کار احساس بدی پیدا می‌کند و تصمیم می‌گیرد تا خریدی انجام ندهد.
  • مخاطب‌هایی که خیلی سخت می‌توانند نه بگویند در مقابل این فروشندگان تصمیم به خرید می‌گیرند اما اتفاقی می‌افتد این است که یک خاطره بد از آن فروشگاه در ذهنشان نقش می‌بندد که احتمال این‌که یک‌بار دیگر تصمیم به خرید از آن فروشگاه را بگیرد بسیار کم است.

منافع شخصی:

حتماً تا به ‌حال دیده‌اید فروشندگانی را که اصلاً برایشان نیاز شما اهمیت ندارد و فقط به منافع شخصی خودشان یعنی فروش آن محصول اهمیت می‌دهند!! حس بسیار بدی است و اعتماد کردن به آن فروشنده بسیار کم می‌شود در این حالت افزایش فروش کمتری خواهند داشت.

اطلاعات تخصصی:

فروشنده کار درست فروشنده‌ای است که اطلاعات فنی و تخصصی محصولات خود را به‌خوبی اطلاع داشته باشد اما فروشنده حرفه‌ای کسی است که به ساده‌ترین طریق اطلاعات محصولات خود را به مشتریان بدهد تا افزایش فروش داشته باشد.

اشتباهی که خیلی زیاد اتفاق می‌افتد این است که فروشندگان اطلاعات فنی و تخصصی را که دارند را با همان پیچیدگی به مشتریان انتقال می‌دهند با این کار نه‌تنها محصول خود را به مشتریان خوب معرفی نمی‌کنند بلکه مشتریان را در انتخاب محصول بسیار گیج می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *