راهبردهای بازاریابی در صنعت بسته بندی

از جمله راهبردهای بسیار مهم در بازاریابی صنعت بسته بندی رعایت کردن دو اصل بسیار مهم است:

۱- کاربردی کردن

۲- جذابیت

این دو اصل نام  برده از جمله اصول بسیار مهم در صنعت بسته بندی است. کاربردی بودن بسته بندی از نظر بازاریابی و فروش می تواند شامل ویژگی های زیر باشد:

1– بتواند محصول را از هر گونه آسیبی حفظ کند

یکی از کاربردهای بسیار مهم برای بسته بندی در بازاریابی این است که بتواند محصول ما را از گزند خراب شدن، آسیب، ضربه و فاسد شدن حفظ کند.

۲- استفاده از آن آسان باشد

کاربرد دیگری که برای بسته بندی باید در نظر گرفته شود این است که بتوان به راحتی از آن استفاده کرد. گاهی ممکن است بسته بندی ها به شکلی باشد که استفاده از محصول را برای ما دشوار کند، بنابراین در این شرایط ممکن است بسیاری از افراد به خاطر دشواری استفاده از آن از خرید محصول مورد نظر صرف نظر کنند. در حالی  که محصول مشابهی به دلیل بسته بندی راحت تر مشتریان شما را از دست شما خارج کند. حتما تاکنون از محصولات غذایی کنسرو شده که درب آنها به راحتی قابل باز شدن است و شما نیاز به هیچ ابزاری برای باز کردن آنها ندارید استفاده کرده اید و مشاهده کرده اید که این محصول نسبت به سایر محصولات توانسته است زودتر توجه شما را به خود جلب کند و شما به دلیل همین امتیاز، اقدام به خرید آن کرده اید. در این شرایط معمولا شما محصول مورد نظر را به دلیل راحتی استفاده از آن خریداری می کنید.

۳- جابه جایی آسان
از دیگر راهکارهای بسته بندی این است که طراحی بسته بندی باید به شکلی باشد که حمل و نقل آن را برای شما آسان کند.

اصل دوم استراتژی بسته بندی، ویژگی جذابیت آن است، بنابراین جذابیت بسته بندی باید شامل موارد زیر باشد:

۱- زیبایی ظاهری

از آنجا که بسته بندی نخستین موردی است که توجه مخاطبان را به خود جلب می کند، بنابراین باید جذاب و زیبا طراحی شود. زیبایی بسته بندی باید متناسب با محصول باشد نه اینکه فقط مولفه زیبایی مدنظر قرار بگیرد. پس بهتر است یک طراحی زیبا و در عین حال مناسبی را انتخاب کنید.

۲- شکل بسته بندی

از دیگر موارد مهم، شکل بسته بندی است. شکل بسته بندی شامل تمامی مواردی که در بالا اشاره کردیم می تواند باشد. شکل بسته بندی هم می تواند بر جذابیت محصول اضافه کند و هم می تواند نقش موثری در آسان کردن حمل و نقل محصول داشته باشد.

۳- رنگ بسته بندی

رنگ ها نقش زیادی در جلب نظر افراد دارند. بسته بندی نیز از این قائده مستثنی نیست، پس بهتر است رنگ بسته بندی ها را با دقت انتخاب کنید.

۴- نوشته های روی بسته بندی

نوشته هایی که روی بسته بندی محصولات وجود دارند علاوه بر هویت محصول، نشان دهنده مواردی مانند شرکت و ویژگی های محصول و سایر موارد دیگر هستند. کسی که به طراحی بسته بندی می پردازد باید ابتدا تمامی این اطلاعات را به دست آورد و سپس در طراحی بسته بندی از هر کدام از آنها به بهترین نحو استفاده کند. همچنین متناسب با آنها یک بسته بندی مناسب طراحی کند. متخصصی که استراتژی های بازاریابی را برنامه ریزی می کند و یکی از اهداف آن طراحی بسته بندی است اطلاعات مورد نیاز خود را از چند طریق می تواند کسب کند:

۱- مطالعه نشریات

۲- گزارش های شخصی

۳- پرس و جو کردن

۴- خرده فروش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *