ده روش برای بهبود وضعیت کسب و کارهای برقی در شرایط رکود اقتصادی

هنگام افت فروش و سخت شدن شرایط اقتصادی، پیمانکاران برق ممکن است واکنش سریع برای لغو تبلیغات و کمپین های بازاریابی انجام دهند. این کار مانند این است که وقتی هواپیما در وسط آسمان در حال پرواز است سوخت را قطع کنیم.

بیشتر از کاهش بودجه بازاریابی در زمان های دشوار، پیمانکاران برق نیاز به سرمایه گذاری زمان و پول بیشتر برای جذب و حفظ مشتریان را دارند. بسیاری از شرکت ها، در نشریات زرد آگهی می دهند و منتظر می مانند تا مشتریان با آنها تماس بگیرند.

در یک اقتصاد بزرگ، زمانی که نقدینگی بیشتر از شرکت های برقی وجود دارد، مشکلی نخواهیم داشت. ولی وقتی اوضاع سخت می شود، شما باید از بیرون به شرایط بوجود آمده نگاه کنید و به عنوان صاحب یک کسب و کار برقی مراقب صدای زنگ اخطار شغل تان باشید. در اینجا ۱۰ استراتژی برای کمک به شما برای افزایش فروش تان بدون خالی کردن جیب شما پیشنهاد می شود:

۱- توسعه یک برنامه بازاریابی

به گفته آدامز هادسون (بنیانگذار شرکت مشهور بازاریابی هادسون) به عنوان یک قاعده کلی، پیمانکاران برق باید بین ۴% تا ۶% از فروش خالص خود را صرف بازاریابی کنند.

شرکت های برقی کوچک باید ۲۵% از بودجه بازاریابی خود را برای تبلیغات در مجلات زرد (آگهی نامه های تبلیغاتی)، ۲۰% برای تبلیغات روزنامه ای، بین ۱۵% الی ۳۰% برای ایمیل مارکتینگ و ارسال ایمیل و ۸% الی ۱۲۲% برای حفظ مشتری صرف کنند. باید در استفاده از روش های مختلف تبلیغات مانند تبلیغات محیطی، تبلیغات در رسانه های اجتماعی و ارسال پیامک و … تعادل برقرار شود.

پیمانکاران بزرگتر باید یک برنامه بازاریابی منسجم را توسعه داده و پیاده سازی کنند. لاری واکر مدیر ارشد بازاریابی یکی از شرکت های بزرگ صنعت برق آمریکا می گوید شرکت او تقریباً یک دهه پیش برای اولین بار شروع به انتشار یک راهنمای بازاریابی نموده بود و در حال حاضر این کتاب را برای تیم مدیریت شرکت به عنوان یک نشریه اختصاصی داخلی توزیع کرده است. او می گوید برنامه بازاریابی ما به ما کمک می کند تا بر روی صنعت برق متمرکز شده و نقاط قوت شرکت را با نقاط قوت بازار مطابقت دهیم.

۲- جلسات شخصی و حضوری با مشتریانتان برقرار کنید.

 با توسعه روابط با مشتریانتان شما می توانید درب را برای فرصت های تجاری جدید باز کنید. برخی شرکت ها چند مرتبه در سال رویدادهایی را با نام “ناهار و آموزش” سازماندهی می کنند. واکر می گوید شرکت او با پیمانکاران عمومی، مدیران و برنامه ریزان ساخت و ساز ملاقات می کند به کارکنان ناهار می دهد و سپس به ارائه یک فایل پاورپوینت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه ای به همراه یک جلسه پرسش و پاسخ درباره ی شرکت و مدیران انجام می دهد.

۳- ارسال هدایای تبلیغاتی

پیمانکاران همچنین می توانند ارتباط خود با مشتریان را با ارسال هدایای شخصی در مناسبت های خاص حفظ کنند. وین جی.گریفین پیمانکار برق در ماساچوست به تازگی ۲۶۰۰ بسته حاوی هدایای تبلیغاتی برای مشتریان و دوستداران شرکت با پست ارسال کرد. بر روی تمام محصولات لوگوی شرکت حک شده بود. معاون این شرکت می گوید: شرکت ما هدایای کوچک مانند گیفت های برقی و فلش مموری با آرم شرکت، برای مشتریان می فرستد. به نظر می رسد که این چیزهای کوچک باعث جلب توجه بیشتر می شود.

۴- درگیر انجمن ها شوید.

یکی از راه های ساده و کم هزینه برای بر سر زبان افتادن شرکت شما، سازماندهی رویدادهای خیریه مثل برگزاری مسابقات ورزشی و یا حمایت از یک انجمن علمی است. به عنوان مثال ما در ایران تیم فوتبال صبا باتری را داریم و یا شرکت مگ الکتریک سازنده ترانس های ولتاژ و جریان، که هنرستان فنی و حرفه ای را ایجاد و پشتیبانی می کند. این فرصت خوبی برای استخدام دانش آموزان فنی و حرفه ای به صنعت برق است. ما درگیر حمایت های بسیاری هستیم و من اعتقاد دارم که ما نیاز داریم این کار را همچنان ادامه دهیم.

۵- تبلیغات در مجلات تخصصی و ارسال پیامک

 پیمانکاران برق می توانند یک آگهی کوچک تبلیغاتی در مجلات تخصصی برق را با هزینه کمی انجام دهند. هادسون توصیه می کند که شرکت  ها، آگهی های تبلیغاتی را در چندین مرتبه برای به خاطر سپردن برندشان بکار برند.

در حالی که هادسون معتقد است تبلیغات بصورت پیامکی یک ابزار مفید برای پیمانکاران کوچک محلی است. او می گوید “اگر یک پیمانکار، کالا یا خدمات خود را ارزان بفروشد، او شروع به یک مرگ تدریجی و ورشکستگی می کند. هنگامی که پیمانکار به منظور رسیدن به فروش از سود خود منصرف شود انتظار نداشته باشد که کار را بخوبی انجام دهد و واقعاً ایمنی، امنیت و قابلیت اطمینان برای کارفرما بوجود نخواهد آمد.

۶- سرمایه گذاری در یک برنامه ارسال کارت پستال ارزان

 برای مشتریان خود حداقل چهار بار در سال یا ترجیحاً یک بار در ماه، کارت پستال بفرستید. به جای توزیع کارت پستال با اندازه استاندارد، روی سایزهای بزرگتر سرمایه گذاری کنید. کارت پستال ها در اندازه های بزرگتر در صندوق پستی و ذهن مشتریان گم نمی شوند. کارت ها دارای تم فصل مناسب بوده و متناسب با شرایط کاری و ارتباطات با مشتری مانند زمان معاینه و سرویس دوره ای ارسال گردند.

۷- ارسال خبرنامه شخصی

 شرکت های برقی همچنین می توانند مشتریان فعلی خود را با ارسال خبرنامه های پستی حفظ کنند. و با ارسال مقالات آموزنده و اخبار برقی، ارتباط موثرتر و بیاد ماندنی تری را ایجاد نمایند.

۸- راه اندازی یک وب سایت

بسیاری از افراد آشنا با وب ممکن است به جای استفاده از دفترچه تلفن، به صورت آنلاین به دنبال برقکار، تجهیزات برقی و خدمات مربوطه باشند. برای ماندگاری در رقابت های دات کام، مقالات مربوط به مشتریان بالقوه خود را ارسال کنید. هادسون می گوید که یکی از اشتباهاتی  که بسیاری از پیمانکاران برق مرتکب می شوند ساخت وب سایت و نشان دادن بزرگی خودشون است. آن ها نام و آرم شرکت خود را در بالای سایت قرار می دهند و معمولاً زیاد از کلمه “ما” استفاده می کنند. چیزی که اتفاق می افتد این است که پیمانکاران مقدار کمی پول خرج می کنند و خود را بزرگ جلوه می دهند در حالی که مشتریان هیچ اهمیتی نمی دهند.

۹- یک جایگاه بازریابی در شرکت ایجاد کنید یا با یک موسسه تبلیغاتی بیرون از شرکت قرارداد ببندید.

 بزرگترین پیمانکاران برق در کشور نیاز به تبلیغ بصورت پیامکی و یا روزنامه ندارند. در عوض آنها باید درصد متغییری از بودجه بازاریابی خود را در روابط عمومی و دیگر روش های تبلیغاتی صرف کنند. هادسون می گوید پیمانکاران کوچک معمولاً اخبار تولید نمی کنند اما پیمانکاران بزرگ این کار را انجام می دهند. بهتر است آنها حدود ۳۰ درصد از پول خود را هزینه یک آژانس روابط عمومی خوب کنند و فقط به اشخاص در  رسانه پول پرداخت کنند.

بعضی از پیمانکاران کارکنان توسعه کسب و کار و بازاریابی دارند که در خانه کار را انجام می دهند. آنها به پیشرفت درآمد و ایجاد فرصت های کسب و کار جدید کمک می کنند. گریفین می گوید که شرکت او یک هماهنگ کننده بازاریابی دارد که اخبار شرکت را یک بار در ماه منتشر می کند. ما تعیین خواهیم کرد که چه پروژه هایی بیشتر کانون توجه هستند، تمام اطلاعات را جمع آوری می کنیم و آنها را در کنار هم قرار می دهیم و در یک خبرگزاری مرتبط با صنعت برق منتشر می کنیم. فرصت خوبی است چون این یک تبلیغات موثر می باشد.

۱۰- به مشتریان فعلی خود توجه کنید

 اگر شما بیش از حد درگیر آوردن مشتریان جدید هستید، شما ممکن است حفظ کردن مشتریان فعلی را فراموش کنید. هزینه به دست آوردن مشتری جدید ۶ برابر هزینه حفظ مشتری موجود است. شرکت ها با انجام کارهای کوچک می توانند گام های بزرگی در جهت پیشرفت بردارند. کراس می گوید پیمانکاران نیاز دارند از ارتباط مداوم با مشتریان خود مراقبت کنند.

بعضی از شرکت های برقی روی معدن طلا نشستند و شاید به آن توجه نمی کنند. شاید ما هم مانند دیگر کسب و کارها تمایل داشته باشیم که به این فکر کنیم چون مشتریان ما یک بار برای ما چک می نویسند ولی باید ما را برای کل زندگیشون به یاد داشته باشند. واقعیت این است که آن ها وقتی از پیش شما می روند نمی توانند نام شرکت شما را به یاد داشته باشند. و این شما هستید که باید ارتباط خودتان با آنها را حفظ کنید.

چه شما مالک کسب و کار کوچک باشید و یا بزرگترین پیمانکار برق کشور، می توانید فروش خود را افزایش دهید. افزایش آگاهی مشتری و به دست آوردن یک مزیت رقابتی، از طریق بازاریابی و ایجاد کمپین های تبلیغاتی بدست می آید. از سوی دیگر، اگر شما در زمینه بازاریابی و  تبلیغات ضعیف عمل کنید، میزان فروش و سود خودتان را از دست خواهید داد. به همین سادگی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *