هفت نکته قابل ملاحظه در بازاریابی محتوا

کسب‌وکارهای کوچک از گذشته به سختی خودشان را با استراتژی بازاریابی محتوا که توسط بازاریابان طراحی می‌شود، تطبیق داده‌اند. استفاده از تکنیک‌هایی چون سئو (SEO به معنی بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو) در سال‌های اخیر برای کسب‌وکارهای کوچک از اهمیت دوچندانی برخوردار شده است. محتوای موردنیاز جهت تولید ممکن است توسط پرسنل شرکت و یا آژانس‌های تولید محتوا انجام ‌گیرد. در ادامه به ۷ نکته قابل ملاحظه جهت استفاده از بازاریابی محتوا اشاره می‌کنیم.

۱جهت پیاده‌سازی بازاریابی محتوا از تقویم استفاده کنید.
داشتن یک استراتژی مشخص برای انتشار محتوا در بسیاری از مواقع نادیده گرفته می‌شود. ۶۱ درصد از بازاریابان به این مساله که تولید محتوا زمان‌بر است اذعان کرده‌‌‌اند، ولی تنها ۴۴ درصد از آنان گفته‌اند که دارای استراتژی برای تولید و انتشار محتوا هستند. داشتن تقویمی برای تهیه محتوا به مدت یک ماه می‌تواند گام نخست باشد.

۲اثربخشی محتوا را اندازه‌گیری کنید.
پیش از آنکه به وب سایت‌های دیگر سر بزنید، محتواهایی را که در گذشته داشته‌اید بررسی کنید. پس از آن به ابزار آنالیزور گوگل (GoogleAnalytic)  سر بزنید و صفحاتی که بیشترین ترافیک را داشته‌اند بررسی کنید تا به کمک آن به محتوای مدنظر کاربران برسید.
همچنین به کمک آمارهایی که از شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنید، به اندازه‌گیری بازخوردهای کاربران بپردازید. لایک کردن (Like) و به اشتراک‌گذاری (Share) از جمله مواردی است که محبوبیت محتوای شما را نشان می‌دهد. به کمک این ابزارها می‌توانید روند مناسب برای هر چه بهتر شدن محتوای مدنظر خود را نسبت به گذشته داشته باشید.

۳از شبکه‌های اجتماعی برای تولید خبر استفاده کنید.
شبکه‌های اجتماعی برای موضوع‌سازی جدید در حال حاضر بسیار اثربخش‌اند. در مورد اتفاقات روزمره‌ای که در شبکه‌های اجتماعی قرار دارند مطالبی به اشتراک بگذارید. مطالب با ارزش که کاربران دنبال آن هستند را تولید کنید. شبکه‌های اجتماعی چون توئیتر و فیس‌بوک دارای نمودارهایی هستند که روند اخبار را مشخص می‌کنند. از این ابزارها نیز بهره ببرید. از زوایای مختلف محتواهای خود را تولید کنید و در رسانه‌های مختلف به انتشار ویدیو و اینفوگرافی بپردازید.

۴نظرسنجی کنید.
یک خبر را با نظرسنجی تولید کنید. از مردم بابت مقاله، اینفوگرافی و… سوالاتی را بپرسید تا نیازهای مشتری خود را درک کنید. این مساله برای شما بارخوردهایی به همراه خواهد داشت. نظرسنجی‌های خودتان را می‌توانید از طریق وب‌سایت‌هایی چون Survey Monkey یا‌ Google Consumer Survey در اختیار مشتریان قرار دهید.

۵محتوای تصویری خود را بهینه کنید.
همان‌گونه که در سئو تمرکز بر متنی است که توسط موتور جست‌وجو تشخیص داده می‌شود، در محتوای تصویری جلب توجه فردی که می‌خواند بیش از هر چیز دارای اهمیت است. مخاطبان اساسا با محتوای تصویری بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند. ۹۰ درصد اطلاعاتی که وارد مغز انسان می‌شود از طریق تصویر است و محتواهایی که از تصاویر بهره برده‌اند، بیش از ۹۴ درصد بیشتر خوانده شده‌اند تا محتواهایی بدون تصویر.
مطالعات انجام شده توسط بازاریابان در موسسه Marketing Sherpa نشان می‌دهد که سریع‌ترین راه انتقال محتوا، استفاده از تصاویر است. از اینفوگرافی که با آمار و اطلاعات غنی شده استفاده کنید تا مخاطبان خود را وفادار‌سازید.

۶بلاگی برای نشر ویدیوهای خودراه اندازی کنید .
یک راه دیگر برای تداوم در تولید محتوای اثربخش، تولید ویدیو است. در نظرسنجی‌ها ۷۸ درصد افراد اظهار کردند که آخر هفته‌ها را به تماشای تصاویر ویدئویی در اینترنت اختصاص می‌دهند و ۵۵ درصد نیز به‌صورت روزانه به مشاهده این ویدئوها می‌پردازند. راه‌اندازی یک بلاگ کاری پر هزینه و زمان‌بر نیست. ویدیو‌های کوتاه و خلاصه راه‌حل ساده‌ای هستند که تهیه آنها نیز کار سختی نیست.
ساخت بلاگ به تدوین و کوتاه‌سازی احتیاج دارد و بلافاصله می‌توانید آن را در شبکه‌های اجتماعی چون یوتیوب منتشر کنید. براساس مطالعات انجام شده توسط سرویس ساخت ویدئوی انیموتو(Animoto)، محتوای ویدئو به ۷۳ درصد مشتریان جهت خرید و محصول یا خدمات کمک کرده است.

۷محتواهای گذشته را به روزرسانی کنید.
تحقیق کردن و جست‌وجو در مورد یک موضوع جدید فرآیندی زمان‌بر است، بنابراین محتواهایی را که در گذشته تولید و نشر کرده‌اید بازنویسی و بسته‌های محتوایی غنی برای خوانندگان خود تولید کنید.

نتیجه‌گیری
در کسب‌وکارهای کوچک خلق ایده جدید کار دشواری است و استفاده از ظرفیت‌های شبکه‌های اجتماعی و ابزارهایی چون Google Analytic می‌تواند راهکاری مناسب را در اختیار شما قرار دهد. همچنین باتوجه به هزینه پایین در تولید ویدیو و عکس و اینفوگرافی و روند رو به رشد این نوع از محتوا، استفاده از این ابزارها می‌تواند کمک شایانی به کسب‌وکارهای کوچک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *